Gezenti Deli

Gezenti Delilerin Mekan Keşifleri ve Seyahat Notları
SON ÇARE KURTULUŞ

KURTULUŞ’UN PASTANELERİ

Kurtuluş’ta küçük bir yürüyüşe çıktınız mı hiç? Yürürken sağlı sollu fırınların efsane kokuları başınızı döndürmeye yeter, eve giderken küçük bir atıştırmalık almak artık alışkanlığınız oluverir. Burda oturmak damağına düşkün olanlar için büyük bir şans diyebiliriz.  Artık kaç mahalle kaldı bu kadar güzel ve çeşitli fırın ve pastaneleri olan?

Burada ancak bir kaç tanesinden bahsedeceğim, gerisini keşfetmek size ve burnunuza kalmış:)

ÜSTÜN PALMİE

Paskalya dönemlerinde Kurtuluş’a yolunuz düşerse koku sizi Üstün Palmie’ye götürecektir. Öyle güzel Paskalya çörekleri var ki, hele Paskalya döneminde özel madlenlisini yaptırabilirseniz o gün bayram havasında geçebilir:)

paskal

Ortodoksların ve Katoliklerin Paskalya dönemleri çakıştığında, ortalama 3 bin ton paskalya çöreği çıkarıyorlar. Ayrıca diğer farklı özelliği de Baylan Pastanesi ile birlikte, Türkiye’de el yapımı likörlü çikolata yapan iki pastaneden biri. içeri girdiğinizde sizi masal diyarında hissettiren kocaman çikolata tavşanlarını yazmıyorum bile:)tavsan

Üstün Palmiye Pastanesi Baruthane Cad.No: 80 Kurtuluş

EKLERCİM

      Bazı yerler vardır önce vitrini çeker içeri sizi sonra bir bakmışsınız müdavimi olmuşsunuz.

eklercim
 Kurtuluş’un eskilerinden olmayan Eklercim, işini hakkıyla yaptığından bu kadar köklü dükkanın içinde kendine bir yer edinmiş bile. eklerleri içinden seçim yapmak sizi zorlayabilir, ama krokanlı karamelli ve kahveli olan benim favorim. Sadece ekler olarak düşünmeyin burayı özel günler için inanılmaz güzel pastaları mevcut, öyle heryerden pasta sevmeme rağmen taptaze pastalarına karşı koymak mümkün değil.

Kurtuluş Cad. No:86
Tel: (212) 224 1312

GÖREME MUHALLEBİCİSİ

Göreme Muhallebicisi. 51 yıldır aynı yerde hizmet veriyor. Şimdi ise torunları  devam ediyor. Hem artık sadece Kurtuluş’ta değil, Nişantaşı ve Feriköy şubeleri de mevcut

gor5

Sabah 06.00’dan gece 01.00’e kadar açık.  Manda kaymağı, su muhallebisi, tavukgöğsü efsane, sonuçta burası süt ürünlerinde uzman,

gor2

Ama köy tavuğu ile yapılan çorbası da dillere destan, hasta olduğunuzda hemen şifa niyetine;) herşey eski usul, öyle herhangi bir çorbadan bahsetmiyorum, anne eli değmiş gibi. tabii melemeni de es geçemem, sabahları sırf bu melemen için gelen müşterileri var.

gor3

 

NAZAR PROFİTEROL

69 yıllık bir işletme olan Nazar Pastanesi’ni  çırak olarak işe başlayan Bahattin Bey işletiyor. Bahattin bey eski bir atlet, içeri girdiğinizde atlet olduğu dönemlere ait fotoğraflar dikkatinizi çekebilir:)  Özellikle profiterolüne bayılacaksınız.

prof

yine herşey eski usul yapılıyor, ve bu yüzden tadı diğer pastanelere göre çok ama çok farklı, bunda çikolatasının  Özel Belçika çikolatasından yapılmasının da payı büyük, Eklerler ve tartoletler de bir o kadar lezzetli .

nazar

Baruthane Caddesi üzerinde bir şubesi daha bulunan Nazar Pastanesi, Vedat Milor’dan da tam not almış

DAMLA DONDURMA VE BOZA

damla2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1994’ten beri Kurtuluş’ta bulunan Damla Dondurma ve Boza’da yaz-kış taze dondurma bulmak mümkün. Kışın ise salep ve leblebili tarçınlı bozasının müdavimleri de bir hayli fazla.  Artık etrafımızda kalmayan dondurmacılardan olan Damla, tüm dondurmalarını Taze meyvelerden yapıyor

Feriköy Mahallesi, Kurtuluş Caddesi, No 110, Şişli, İstanbul

 

2 Comment

  1. Üstün Palmie’nin likörlü çikolatası enfes, daha yeni keşfettik ve hemen müdavimi olduk. Bir de Damla’nın dondurma ve bozası vazgeçilmezlerimizden tabii. Diğer öneriler için de teşekkürler. =)

    1. Öncelikle yorumunuz için teşekkürler. Kurtuluş gerçekten bir lezzet şöleni. Her zaman mahallemize bekleriz😎

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir