Gezenti Deli

Gezenti Delilerin Mekan Keşifleri ve Seyahat Notları
GEZME TOZMA

BOZCAADA

Bozcaada bizi öyle şaşırttın ki, bu kadar güzel bu kadar karakteristik bu kadar sakin olabileceğini hiç tahmin etmiyorduk…

Malum alışmışız popüler tatil yerlerinin keşmekeşliğine, öyle sakin ve huzurlu bulunca zaman dursun istedik.

Yolu gözümüzde biraz büyütmüştük aslında, 2 feribot kullanıyor ilki Gelibolu’dan Lapseki’ye geçiş ve en son Geyikli’den Bozcaada’ya. Yola çıkarken feribot saatlerine dikkat etmek gerekli eğer beklemek istemiyorsanız.

Gelirken nerede konaklasak diye çok gelgitlerimiz olmuştu ama Adabahçe Pansiyon bizi resmen evimizde hissettirdi, mis gibi kokan havluları ve pikeleri, lezzetli binbir çeşit reçelleri, tatlı sohbetleri bize harika üç gün yaşattı. Gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim. Hem bütçe dostu hem de çok rahat ve güzel bir pansiyon adabahçe.

Bozcaada’da Rum Mahallesinde tabii ki birçok şirin pansiyon mevcut, hepsi oda kahvaltı usulü çalışıyor, çok renkli ve davetkarlar. Fiyatları ortalama 200-300 TL(2 kişi) arasında değişiyor.

Merkezde kalmak istemeyenler için de Ayazma yolu üzerinde bağ evleri var.

                    BOZCAADA’DA MUTLAKA YAPILMASI GEREKENLER

1.Koyların tadını çıkarın,

Bozcaada’da kesin görülmesi gereken iki koy var bana göre, biri Ayazma diğeri Akvaryum koyu. Ayazma dışında diğer koyların hiçbirinde tesis yok, tesis derken küçük bir giyinme kabini şezlong ve şemsiyeden bahsediyorum, birkaç da balık restoranı. Ama öylesine balık restoranlarını değil bunlar, Vahit’in yeri ve Koreli, Bozcaada’nın en eski ve güzel restoranları.

 

Biz Vahit’in yeri’nden kullandık şansımızı ilk gün. İyi bir kalamarı öylesine özlemişiz ki yanında buz gibi  bira, ev patatesine eşlik eden iyot kokulu rüzgar ve harika bir deniz manzarası. Fiyat konusuna girmek bile istemiyorum. Açıkçası bu kadar güzel bir konumda böyle bir keyif için beklenmedik derecede uygun. Tek kötü yanı biraz bağımlılık yapıyor

Eğer arabanız yoksa dert etmeyin, koylara çok sık dolmuş kalkıyor.

  1. Polente Feneri’nde Günü batırın,

Akşamüzeri şarabınızı alın, yanınıza birkaç atıştırmalık ve kamp sandalyeleri. Bu arada Bozcaada’da en çok işinize bu kamp sandalyeleri yarayacak. Gerçekten polente’de günbatımı yaşanması gereken bir ambiyans, yanınızda sevgiliniz varsa tekrar aşık olunabilecek bir yer, yolu biraz engebeli ama her güzel şeye ulaşmak biraz zor değil midir?

3.TABİİ Kİ RAKI BALIK,

İster Limanda deniz kenarındaki lokantalarda ister rum mahallesinin içindeki meyhaneleri tercih edin, kesinlikle hiçbirinden pişmanlık duyacağınızı zannetmiyorum. Biz adaya gelmeden oldukça araştırdık, ama gelince fiyat olarak da lezzet olarak da birbirine yakın mekanlar olduğunu gördük.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlk günümüz için adada yeni açılan Yalova Restaurant’ı tercih ettik. Burayı tercih etmemizdeki tek sebep Çanakkale’de kendini kanıtlamış harika bir balık lokantasını olması ,pahalı olarak adlandırsalar da harika arasıcaklar 35 TL(ahtopot gibi) Mezeler 12-15 TL arası değişmekte. Bu fiyatlar adanın heryerinde ortalama aynı. Kişi başı 100 TL’ye  en güzel mezeler ve deniz ürünleri yanında içkinizle gecenizi sonlandırabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Ada Yalova dışında Sandal, Kapı 14 ya da Simyon, limanda yemek isterseniz, Yakomoz, Kuzina yada Asma6 meyhane tercih edebilecekleriniz arasında olabilir.

4.Başka ne yenir?

*Öncelikle Ada’nın kurabiyeleri çok meşhur. Bademli kurabiyenizle limonata keyfinizi Çiçek Pastanesinde yapmayını dövüyorlar

 

Bir de Veli Dede’nin dükkanlarını heryerde göreceksiniz. Reçel,sabun,zeytinyağı,kurabiye satan bir yer ve emin olun o tereyağlı kurabiyeleri enfes. Biz bir kutu eve giderken aldık bile

*Biri denize karşı tost keyfi mi dedi? Öyle alalade bir tosttan bahsetmiyoruz, İşte yemede yanında yat dediklerinden kaleiçinde denize karşı Bizbize Cafe’nin zengin tostu hafif günü batırırken o mideleri şenlik havasına çeviriyor.

 

* Rakı balıktan sıkılanlar??? Oluyor bazen böyle şeyler, o zaman imdadınıza Maya restoran yetişiyor ki ne yetişmek, bir bağ içinde kendi yapımları şarapları ile sundukları füme et,mezeler ,anayemek, tatlı. Hepsi fix menü içinde sunuluyor. Ada için farklı bir deneyim. Kişi başı 175 TL.

  1. ADA ŞARAPLARI,

Aslına bakarsanız Ada şarapları için çok umutlu gelmiştim. Öncelikle bağ rotasının eksikliği oldukça hissediliyor. Şarabıyla böylesine adını duyuran bir adada tadım yapılamıyor. Satış yerlerinde ücretli tadım mevcut. Corvus, Talay ve Çamlıbağ başı çeken ada şarapları. Hepsinin ada’da yerleri mevcut.

6.SALHANE

Biz Haziran ayında adadaydık. Ada halkına göre en güzel zamanı bu zamanlarmış. Ortalık daha kalabalıklaşmadan ada havasını en iyi hissedebileceğimiz zamanlar. Gerçekten de öyle oldu, ama salhane’nin konser verilen zamanlarınıda yakalamak isterdim açıkçası. Bu kadar güzel bir mekanda hafif bir müzik dinlemek gerçekten paha biçilemez.

7.ÇINARALTI KAFE

 

 

Ve yine döndük dolaştık o büyük çınar’ın altına oturduk. Ada’nın merkezi, ada’nın kalbi, ada’nın en büyüğü. Öyle heybetli ki rüzgarıyla sizi mest ediyor. Öyle orada yaşlanmak istiyor insan, durup kalmak, hiç kıpırdamamak.

Zaten Ada insanı öyle dinginleştiriyor ki şehre alışmanız biraz zaman alıyor, bir sonra ki ada planını çınarın altında yapmaya başlıyorsunuz bile…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir