Gezenti Deli

Gezenti Delilerin Mekan Keşifleri ve Seyahat Notları
SON ÇARE KURTULUŞ

BİR ESKİ DOST GİBİ MAHALLE KURTULUŞ

Sanırım 5 sene önceydi. Paris vizemizi almak için Harbiye’deki vize başvuru merkezine gittiğimizde ilk olarak saptım Pangaltı’ya. Burnuma çok güvenirim beni lezzetli yerlere doğru çeker, o günde bilmeden girdiğimiz sokakta harika bir kahvaltı etmiştik. şimdi el değiştirdi ama yine harika bir kahvaltı sunuyorlar.

Ve o günden bugüne orası benim semtim oldu. hep olmak istediğim gibi, çocukluğum gibi, eski gibi, samimi insanı içine alıveren.

Düşünün ki evden çıktığınızda sizinle iki çift laf etmeyi bekleyen komşu Rita teyze, biraz ileride iki dirhem bir çekirdek giyinmiş dükkanından size günaydın diyen esnaf amca, akşam eve geldiğinizde sokaktan gelen akordeon sesi veya afro kökenlilerin  ayinleri sırasında söyledikleri olağanüstü şarkılar mı desem,yoksa bu tatlı ambiyansın içinde her yerden fışkıran lezzet bombardımanları mı bizim hala Kurtuluş’tan kopamama sebeplerimiz.

Öncelikle size Kurtuluş’ta keşfettiğimiz en tatlı mekanları paylaşacağım, bu bazen küçük bir dükkan bazen de esnaf lokantası…

Bugünün cankurtarıcı lezzet bombası mekanı

BENUSEN RESTAURANT

          Minicik bir lokanta burası, öyle kolay göze çarpacak cinsten değil, içeri girdiğinizde sizi sahibesi çok şirin bir hanım karşılıyor, duvarlarda Diyarbakır fotoğrafları masalarda çiçekler dikkatinizi çekiyor ilk olarak, menüde ne olduğu duvardaki tahtada yazıyor, genelde herkesin favorisi yaprak sarma. Malum burayı daha çok bekarlar yada annesi uzakta yaşayanlar ev yemeğini özleyenler tercih ediyor. O yüzden ortam tam evin mutfağı, mutfakta ise sanki anneniz, anneanneniz size yemek hazırlıyor,

benusen3

Siz yemeğinizi yerken birden küçük bir çocuk içeri koşuyor, o mutfaktaki nine kuzummm diye sarılıyor çocuğa, işte o an hissettiğiniz duygu gerçek oluveriyor, ninenin mutfağında torun, nine ise mutlu. Öyle bir yer canlandırın işte, ben-usen öyle bir lokanta, anne eli değmiş gibi. yemeğini çoğunluk paket yaptırıyor, evine sıcacık yemek girsin diye.

benusen5benusen2

Porsiyonlar 5-10 TL arasında değişiyor, hem de bu büyük porsiyonlar için, lokanta Ben-u-sen Kurtuluşta benim favori mekanlarım arasında yer aldı bile.

ADRES;

Baruthane Cad. No:32 Bozkurt Mahallesi-Kurtuluş

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir